Publikace o Islandu

Setkání – povídky z Islandu

Knížka Setkání je mojí osmou knihou věnovanou Islandu. Vychází v polovině ledna 2019. Formát 115×155 mm, počet stran 136, vázaná v tvrdých deskách s laminovaným přebalem. Cena 170.- Kč.

K dostání u všech dobrých knihkupců nebo zde.

Ze závěrečné poznámky: 
Knížka Setkání – s podtitulem povídky z Islandu – obsahuje 18 příběhů na rozhraní reality a fantazie, jejichž hrdinové se setkávají s všedními i nečekanými situacemi, ale také se svými představami, se svou minulostí a možná i budoucností. A v těchto setkáních mohou nacházet sami sebe, nebo naopak sami sobě se vzdalovat.
Julio Cortázar, autor povídky, která sloužila jako předloha k nesmrtelnému filmu Michelangela Antonioniho Zvětšenina, viděl analogii v povídce a fotografii: „Obě z reality vystřihnou fragment a dají mu určité ohraničení, ale tak, že tento fragment působí jako rozbuška, jež otevírá dokořán skutečnost daleko širší…“ A právě Cortázarovo srovnávání povídky a fotografie mě dovedlo k pochopení, co přimělo fotografa Jana Suchardu, autora tří fotografických publikací o Islandu, k napsání povídek inspirovaných touto zemí. Za dlouhé roky cestování po tomto magickém ostrově, seznamování se s životem jeho obyvatel a zajímavou historií, vnímání až mystické islandské krajiny a následném zpracovávání fotografického materiálu se mu v hlavě rodily příběhy, které se jednoho dne rozhodl převést do povídek. Povídek inspirovaných Islandem, zemí, kde můžete potkat elfy a mluvit s kameny, stačí jen být vnímaví a správně naladěni. Ale také zemí, která možná způsobí, že po návratu domů nespatříte v zrcadle sebe, ale tvář někoho jiného…

Jana Jakšová
předsedkyně Klubu islandských fanatiků

Island – země vzdálená

Island – země vzdálená, je mojí třetí fotografickou publikací, věnovanou Islandu, tentokrát je v netradičním černobílém provedení, která dá snad více vyniknout tvarům, strukturám a celkové atmosféře zachycených míst. Vedle obrazů krajin, pouští, řek, vodopádů a lávových polí, zde jsou i fotografie opuštěných farem či ztroskotaných lodí. I to k Islandu neodmyslitelně patří i když je to mimo pozornost běžného turisty, který po Islandu cestuje s cestovní kanceláří.

Knížka má rozměr 24×22 cm, 132 stran, tištěná na matné křídě, vázaná v tvrdých deskách s laminovaným přebalem.

K dostání u všech dobrých knihkupců nebo zde.

Běžná cena 330.- Kč, při objednání přes tento web 300.- plus poštovné za doporučenou zásilku.

Island autem 4×4

V roce 2009 vyšel můj první průvodce po vnitrozemí Island autem, po něm následovalo v roce 2011 druhé rozšířené vydání Průvodce islandským vnitrozemím. Obě knihy již zmizely z trhu a navíc od té doby došlo na Islandu k řadě změn v silniční síti ve vnitrozemí. Mnohé cesty, dříve obtížně sjízdné, mají nově upravený povrch, zmizely některé brody – nahrazené většinou trubkovým přemostěním, byly vybudovány zcela nové silnice, jiné jsou přečíslovány, případně vedeny jinudy. Proto přicházím s touto zcela novou knížkou, která reflektuje změny, k nimž došlo, je uspořádána přehledněji a doplněna větším množství fotografií. Chtěl bych zdůraznit, že situace v islandském vnitrozemí se může změnit ze dne na den – ještě včera snadno průjezdné brody mohou mít dnes tolik vody, že se v nich “utopí” každé auto, snadná cesta s hladkým povrchem se může v krátké době stát zcela neprůjezdnou, nečekaně mohou přijít (i uprostřed léta) sněhové vánice, povodně, či stále častější písečné bouře. A nelze vyloučit ani sopečnou erupci se všemi jejími důsledky pro cestování. Rozvaha a obezřetnost jsou proto nezbytnými podmínkami pro úspěšné cestování ve vnitrozemí. Mějme vždy na paměti, že se chceme dostat nejenom TAM, ale ve zdraví i vrátit ZPĚT. Doufám, že tato knížka bude k tomu dobrou pomůckou.

Góða ferð! Šťastnou cestu!

Jan Sucharda

podrobnosti jsou zde

 

obálka

Island – 111 nej…

Míst, k nimž lze přiřadit přídavné jméno s předponou nej…, je na Islandu nesčetně. A vždy záleží na pohledu konkrétního člověka. Pro někoho může být nějaké místo nejkrásnější, pro jiného nejzajímavější, nejvýznamnější, pro dalšího nejopuštěnější, nejdrsnější, nebo třeba i nejsmutnější…
V této knížce je uvedeno takových míst 111 a vůbec si nečiním nárok na to, že všemi čtenáři budou tato místa označena jako „nej…・. Nicméně jde o místa, která by návštěvník Islandu rozhodně neměl minout. Samozřejmě, nelze je v žádném případě „stihnout・ během jediné návštěvy, sám jsem je postupně objevoval a k mnohým se opakovaně vracel během každoročních cest na Island od roku 2001. A to je vlastně smysl, proč tento průvodce vychází: pro ty, kteří na Islandu ještě nebyli, je to otevřená nabídka, co si vybrat, co spatřit, co navštívit, a pro ty, kteří už na Islandu byli a jedou tam znovu, jsou zde další náměty míst i v odlehlejších či méně přístupnějších koutech ostrova, která při dřívější cestě nenavštívili.
Knížka si vůbec neklade za cíl nahradit či suplovat obsáhlé a podrobné průvodce po Islandu (Lonely planet a Rough) ani mého Průvodce islandským vnitrozemím. Ostatně mnohé informace v těchto průvodcích rychle zastarávají – přibývají nové hotely a ubytovny, nová muzea, přečíslovávají se silnice, zlepšuje se jejich kvalita, mění se ceny, na některých místech se zavádí vstupné…
Knížka je jenom upozorněním či ochutnávkou zajímavých a krásných míst… a koho zaujmou v tomto „obrazovém průvodci・ a bude je chtít spatřit na vlastní oči, ten si k nim cestu jistě najde.

Góða ferð! Šťastnou cestu!

Jan Sucharda

podrobnosti jsou zde

Island – země včera zrozená

V roce 2007 jsem vydal v ČR vůbec první fotografickou publikaci věnovanou Islandu s názvem Island, země neznámá. V současnosti je již beznadějně vyprodaná a proto přicházím s jejím pokračováním v podobě knihy Island – země včera zrozená.  Kniha byla slavnostně pokřtěna na 12. Islandském dni 15. června v Městské knihovně v Praze. Podrobnosti jsou zde.

Formát knihy 24 x 22 cm, 156 stran, křídový papír, vázaná, laminovaný přebal. Úvodní text český a anglický. Podrobnosti jsou zde.

Kniha vyšla za podpory CK Periscope Skandinávie, která je specializovaná zejména na Sever a Island zvláště. Nabídku jejích zájezdů lze najít zde.

Kniha je vyprodaná.

Island - země včera zrozená
Island – země včera zrozená

Průvodce islandským vnitrozemím

Knížka Island autem – průvodce vnitrozemím Islandu byla vyprodána během jednoho roku.

Na jaře 2011 vyšlo její druhé vydání s názvem
Průvodce islandským vnitrozemím.
  Toto vydání zahrnuje několik dalších cest, které v prvním vydání nebyly, a zachycuje i změny, k nimž na Islandu došlo v důsledku výbuchu sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull na jaře 2010.

Stejně, jako tomu bylo v prvním vydání, i zde popis cest vychází pouze z mé osobní zkušenosti.
Projel a “vytrpěl” jsem si je na vlastní kůži – tedy tu není  žádné “jedna paní povídala”.

Věřím, že knížka bude dobrým pomocníkem všem, kteří se rozhodnou vypravit se do nehostinného a tajemného (nicméně – úžasně nádherného)  vnitrozemí Ledové země.

Kniha je vyprodaná.

Více informací zde.

Průvodce islandským vnitrozemímPrůvodce islandským vnitrozemím
Průvodce islandským vnitrozemím

Island – země neznámá

První obrazová publikace, která o Islandu vyšla v České republice. Je výsledkem šesti expedic, při kterých jsem navštívil nejen všechna turisticky známá místa, ale také procestoval oblasti, kam zavítá jenom velmi malé procento návštěvníků.
Kniha obsahuje více než 130 fotografií ze všech koutů Islandu a jistě potěší všechny, kteří ostrov navštívili a nemohou na něj zapomenout, ale i ty, kteří se tam buď chystají nebo si chtějí jenom udělat představu o tomto podivuhodném ostrově uprostřed severního Atlantiku. Kniha je již beznadějně vyprodaná.

Více informací zde.

Kniha Island - země neznámá
Kniha Island – země neznámá