Knihy o Islandu

Island 133 nej…

Na konci ledna opustila brány havlíčkobrodské tiskárny moje 11. knížka věnovaná Islandu. Po třech povídkových sbírkách (Setkání, Ryby v soli a Devátá vlna) je to tentokrát opět průvodce – Island 133 nej... Jde o aktualizované a rozšířené vydání předchozí knížky Island 111 nej…, která se setkala s velkým zájmem a je již vyprodaná. Druhým důvodem pro její přípravu a vydání bylo i to, že v uplynulých letech došlo na Islandu k celé řadě změn – rozšířila se plocha národních parků, změnily se podmínky pro kempování,  došlo k přečíslování či úpravě některých silnic apod.

Věřím, že knížka bude dobrým společníkem pro vaše cestování po Islandu.

Vydání knížky významně podpořila firma Compunet, s. r. o.

Formát 119x163 mm, počet stran 152, papír matná křída 135 g, vazba v-4 (šitá v měkkých deskách), povrchová úprava matné lamino. 


Devátá vlna

V pondělí 1. listopadu 2021 vyšla moje desátá knížka o Islandu – třetí knížka povídek inspirovaných Islandem.

Formát 115×155 mm, vázaná v tvrdých deskách, laminovaný potah, počet stran 152.

Sbírka povídek Devátá vlna, která přináší osmnáct příběhů inspirovaných Islandem, odehrávajících se na pomezí fantazie a reality, volně navazuje na předchozí dvě knížky – Setkání a Ryby v soli. Autor pokračuje ve stejném duchu – zdánlivě obyčejné události leckdy překvapí náhlým obratem děje nebo nečekaným vyústěním. Povídky zachycují většinou docela krátké okamžiky, v nichž vyplouvá na povrch, co bylo dříve skryto, co si aktéři příběhů neuvědomovali nebo nepřipouštěli. Někteří se nacházejí ve zlomovém okamžiku svého života, jiní bilancují jeho dosavadní průběh, další se ocitají v situacích, které se vymykají běžnému chápání…

Devátá vlna, která je postrachem námořníků a zpravidla nemilosrdně ničí vše, co se jí postaví do cesty, se v určité podobě objevuje i v životě hrdinů povídek, převrací jejich dosavadní jistoty a staví je do nových situací. Dává ale i možnost pohlédnout na sebe samého z jiného úhlu.


Ryby v soli - druhé povídky z Islandu

V pátek 29. května 2020 vyšla s podporou CK Periscope Skandinávie s.r.o. moje devátá knížka věnovaná Islandu s názvem Ryby v soli – druhé povídky z Islandu. Má formát 115×155 mm, vázaná v tvrdých deskách, laminovaný potah, 136 stran.

 

Ryby-v-soli-titul

Knížka Ryby v soli volně navazuje na sbírku Setkání, která vyšla v roce 2019. Přináší osmnáct nových příběhů inspirovaných Islandem. Jsou to povídky velmi specifické. Každá je jiná, a přece všechny cosi spojuje. Je to jejich způsob vidění světa, hlubší vnímání souvislostí a toho, co se skrývá pod povrchem věcí, které rozechvívá a možná i znejisťuje čtenáře.

Island je zemí, jejíž krajina doslova ohromí naprostou většinu návštěvníků. Z putování po ostrově si lidé odnášejí nepřeberné množství obrázků v mobilech, fotoaparátech či ve své paměti. Ale jen málokdo pohlédne „za oponu“, do života Islanďanů a jejich uvažování, do tisícileté historie plné zápasů o přežití v „boji“ s nemilosrdnými přírodními silami.

Tento boj, spolu s duchovním odkazem prvních přistěhovalců, se otiskl i do myšlenkového světa a chování současných obyvatel ostrova. Mnozí berou jako samozřejmost události a jevy, které se racionálně uvažujícímu Evropanovi vymykají z jeho chápání.

A právě knížka Ryby v soli, stejně jako předchozí Setkání, nabízí čtenáři možnost poodhrnout oponu a vidět tak mnohem víc, než jen barvy a tvary krajiny, které se mu rozprostřou před očima při návštěvě ostrova nebo při pohledu na fotografie v knihách, v prospektech cestovních kanceláří nebo na internetu.

Setkání - povídky z Islandu

Knížka Setkání je mojí osmou knihou věnovanou Islandu. Vyšla v polovině ledna 2019. Formát 115×155 mm, počet stran 136, vázaná v tvrdých deskách s laminovaným přebalem. 

 

Přebal Setkání 1

Island - země vzdálená

Island – země vzdálená, je mojí třetí fotografickou publikací, věnovanou Islandu, tentokrát je v netradičním černobílém provedení, která dá snad více vyniknout tvarům, strukturám a celkové atmosféře zachycených míst. Vedle obrazů krajin, pouští, řek, vodopádů a lávových polí, zde jsou i fotografie opuštěných farem či ztroskotaných lodí. I to k Islandu neodmyslitelně patří i když je to mimo pozornost běžného turisty, který po Islandu cestuje s cestovní kanceláří.

Knížka má rozměr 24×22 cm, 132 stran, tištěná na matné křídě, vázaná v tvrdých deskách s laminovaným přebalem.

 

pebal nátisk.indd

Island autem 4x4

V roce 2009 vyšel můj první průvodce po vnitrozemí Island autem, po něm následovalo v roce 2011 druhé rozšířené vydání Průvodce islandským vnitrozemím. Obě knihy již zmizely z trhu a navíc od té doby došlo na Islandu k řadě změn v silniční síti ve vnitrozemí. Mnohé cesty, dříve obtížně sjízdné, mají nově upravený povrch, zmizely některé brody – nahrazené většinou trubkovým přemostěním, byly vybudovány zcela nové silnice, jiné jsou přečíslovány, případně vedeny jinudy. Proto přicházím s touto zcela novou knížkou, která reflektuje změny, k nimž došlo, je uspořádána přehledněji a doplněna větším množství fotografií. Chtěl bych zdůraznit, že situace v islandském vnitrozemí se může změnit ze dne na den – ještě včera snadno průjezdné brody mohou mít dnes tolik vody, že se v nich “utopí” každé auto, snadná cesta s hladkým povrchem se může v krátké době stát zcela neprůjezdnou, nečekaně mohou přijít (i uprostřed léta) sněhové vánice, povodně, či stále častější písečné bouře. A nelze vyloučit ani sopečnou erupci se všemi jejími důsledky pro cestování. Rozvaha a obezřetnost jsou proto nezbytnými podmínkami pro úspěšné cestování ve vnitrozemí. Mějme vždy na paměti, že se chceme dostat nejenom TAM, ale ve zdraví i vrátit ZPĚT. Doufám, že tato knížka bude k tomu dobrou pomůckou.

Góða ferð! Šťastnou cestu!

Jan Sucharda

 

obálka

Island - 111 nej...

Míst, k nimž lze přiřadit přídavné jméno s předponou nej…, je na Islandu nesčetně. A vždy záleží na pohledu konkrétního člověka. Pro někoho může být nějaké místo nejkrásnější, pro jiného nejzajímavější, nejvýznamnější, pro dalšího nejopuštěnější, nejdrsnější, nebo třeba i nejsmutnější…
V této knížce je uvedeno takových míst 111 a vůbec si nečiním nárok na to, že všemi čtenáři budou tato místa označena jako „nej…・. Nicméně jde o místa, která by návštěvník Islandu rozhodně neměl minout. Samozřejmě, nelze je v žádném případě „stihnout・ během jediné návštěvy, sám jsem je postupně objevoval a k mnohým se opakovaně vracel během každoročních cest na Island od roku 2001. A to je vlastně smysl, proč tento průvodce vychází: pro ty, kteří na Islandu ještě nebyli, je to otevřená nabídka, co si vybrat, co spatřit, co navštívit, a pro ty, kteří už na Islandu byli a jedou tam znovu, jsou zde další náměty míst i v odlehlejších či méně přístupnějších koutech ostrova, která při dřívější cestě nenavštívili.
Knížka si vůbec neklade za cíl nahradit či suplovat obsáhlé a podrobné průvodce po Islandu (Lonely planet a Rough) ani mého Průvodce islandským vnitrozemím. Ostatně mnohé informace v těchto průvodcích rychle zastarávají – přibývají nové hotely a ubytovny, nová muzea, přečíslovávají se silnice, zlepšuje se jejich kvalita, mění se ceny, na některých místech se zavádí vstupné…
Knížka je jenom upozorněním či ochutnávkou zajímavých a krásných míst… a koho zaujmou v tomto „obrazovém průvodci・ a bude je chtít spatřit na vlastní oči, ten si k nim cestu jistě najde.

Góða ferð! Šťastnou cestu!

Jan Sucharda

 

nemis titul Háifoss finish

Island - země včera zrozená

V roce 2007 jsem vydal v ČR vůbec první fotografickou publikaci věnovanou Islandu s názvem Island, země neznámá. V současnosti je již beznadějně vyprodaná a proto přicházím s jejím pokračováním v podobě knihy Island – země včera zrozená.  Kniha byla slavnostně pokřtěna na 12. Islandském dni 15. června v Městské knihovně v Praze. Podrobnosti jsou zde.

Formát knihy 24 x 22 cm, 156 stran, křídový papír, vázaná, laminovaný přebal. Úvodní text český a anglický. Podrobnosti jsou zde.

Kniha vyšla za podpory CK Periscope Skandinávie, která je specializovaná zejména na Sever a Island zvláště. Nabídku jejich zájezdů lze najít zde.

Kniha je vyprodaná.

Island - země včera zrozená

Průvodce islandským vnitrozemím

Knížka Island autem – průvodce vnitrozemím Islandu byla vyprodána během jednoho roku.

Na jaře 2011 vyšlo její druhé vydání s názvem
Průvodce islandským vnitrozemím.
  Toto vydání zahrnuje několik dalších cest, které v prvním vydání nebyly, a zachycuje i změny, k nimž na Islandu došlo v důsledku výbuchu sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull na jaře 2010.

Stejně, jako tomu bylo v prvním vydání, i zde popis cest vychází pouze z mé osobní zkušenosti.
Projel a “vytrpěl” jsem si je na vlastní kůži – tedy tu není  žádné “jedna paní povídala”.

Věřím, že knížka bude dobrým pomocníkem všem, kteří se rozhodnou vypravit se do nehostinného a tajemného (nicméně – úžasně nádherného)  vnitrozemí Ledové země.

Kniha je vyprodaná.

Průvodce islandským vnitrozemímPrůvodce islandským vnitrozemím

Island - země neznámá

První obrazová publikace, která o Islandu vyšla v České republice. Je výsledkem šesti expedic, při kterých jsem navštívil nejen všechna turisticky známá místa, ale také procestoval oblasti, kam zavítá jenom velmi malé procento návštěvníků.
Kniha obsahuje více než 130 fotografií ze všech koutů Islandu a jistě potěší všechny, kteří ostrov navštívili a nemohou na něj zapomenout, ale i ty, kteří se tam buď chystají nebo si chtějí jenom udělat představu o tomto podivuhodném ostrově uprostřed severního Atlantiku. Kniha je již beznadějně vyprodaná.

Kniha Island - země neznámá