Grenjaðarstaður – pohled do zapomenutých časů

Grenjaðarstaður je jedním z několika zachovaných drnových statků, které umožňují nahlédnout do života Islanďanů ještě v poměrně nedávné době. (Byly “normálně” obydleny ještě do poloviny 20.století.) Nejznámější je bezesporu Glaumbaer, zejména díky blízkosti okružní silnice č. 1. A tak tam v době turistické sezóny (teď v době pandemie samozřejmě ne) je neustále plno. Neméně zajímavé, ale trochu stranou jsou drnové statky Laufás, Bustarfell nebo třeba Keldur. Právě k nim i patří Grenjaðarstaður, který také leží mimo hlavní trasy cestovních kanceláři a který má svoji jedinečnou odlišnost – byla v něm poštovní stanice.
Drnové statky jsou vlastně soustavou menších domků, které jsou vzájemně propojeny chodbami, jejichž stěny tvoří drny. A kromě dvou tří “luxusnějších” místností tu najdeme ještě černou kuchyni s otevřeným ohništěm, tkalcovské stavy, dílny, komory, kde se zpracovávalo mléko atd. Poštovně v Grenjaðarstaðuru patří krajní malinký domek s jedinou místností v přízemí, kde “úřadoval” poštovní zřízenec, a ještě menší v podkroví, která sloužila k přespání pošťáka na jeho cestě od jedné stanice ke druhé. Můžeme se tu pokochat pohledem na poštovní brašnu, trubky, kleště a olůvka k plombování zásilek, více než sto let staré poštovní mapy.
A když tam člověk chvíli postojí, možná někdo zatouží, sednout si ke stolku a vlastní rukou napsat někomu dopis. Už jsme tomu v době e-mailů, SMS a dalších způsobů elektronické komunikace zcela odvykli. V rohu místnosti je stará poštovní schránka – ta přímo vybízí, abychom ten dopis do ní vhodili…