Herðubreið – Královna islandských hor

Herðubreið – zdaleka viditelná stolová hora ve východní části islandského vnitrozemí je sopka stará zhruba deset tisíc let, jejíž zvláštní tvar vznikl při podledovcové erupci. Na Islandu se jí žádná jiná hora nepodobá a tak i zřejmě proto básník Sigurður Jónsson (1878-1949) ji v jedné své básni nazval Královnou hor. (“Královna hor, moje matka. Tak drahá a blízká mému srdci…”)
Má výšku 1682 m n. m. a poprvé byla zdolána v roce 1908 Hansem Reckem a Sigurðurem Sumarliðasonem. Při jejím východním úpatí se nalézá malá zelená oáza Herðubreðarlindir – chráněná od roku 1974. Je zde chata rangera, turistická chata a malý kemp. Lávovým polem vede asi hodinový značený okruh, který představuje nejroztodivnější “ornamenty” vytvořené tuhnoucí lávou.
Z civilizace sem můžeme dojet (pouze autem 4×4) ze severu po silnici F 88 (Öskjuleið) anebo z východu po silnici F 905, F 910.
Ať už se člověk na Herðubreið zadívá jenom zdálky nebo se k ní přiblíží, nejspíš dá za pravdu tomu básnickému přirovnání – je to hora krásná, důstojná, vznešená, snad i trochu tajemná… prostě opravdová královna.