Letecký přízrak na Islandu

Obrázek rozpadajícího letadla někde na jižním pobřeží Islandu jsem viděl možná před rokem a samozřejmě jsem ho chtěl vidět na vlastní oči. Podařilo se to v říjnu 2013, kdy jsme se s kamarádem Filipem brouzdali v jeho Toyotě po Islandu. Počasí přálo té chvíli, kdy jsme u letadla stanuli – nízké šedé mraky, to zvláštní islandské světlo (ani šero, ani světlo), ticho, jen šumění blízkého moře, pustina, černý písek, samota, vítr… a k tomu ten hliníkový rozpadající se obr (Dakota US Navy). Může si fotograf přát něco víc?
A když jsme odjížděli, připletl se nám do cesty osamělý bílý kůň, snad to byl duch toho letadla a toho místa,v který se na chvíli proměnil v koně s vlající hřívou… na Islandu je to samozřejmě možné.
(A pro lidi, co mají rádi suchá fakta: letadlo letělo v listopadu 1973 z USA na Island, ve složitých povětrnostních podmínkách /na Islandu ovšem standard/ piloti, zřejmě uvyklí slunečnému počasi v Kalifornii, nenašli letiště v Keflavíku, přelétli asi 100 km na jih a ve stresu si přepnuli přívod paliva na již prázdnou nádrž. Tak jim nezbylo než s letadlem praštit na pláž, přežili to všichni a farmář, na jehož pozemku letadlo nedobrovolně přistálo, ještě rok jezdil se svým traktorem na benzín z toho letadla…)
Ale není lépe neznat tahle suchá a prozaická fakta a nechat se unášet pocity, které se člověka zmocní na tom zvláštním místě, a snažit se tu zvláštní atmosféru zachytit svým fotoaparátem? (Rád bych napsal …na film… ale kdeže ty doby jsou.)

Na obrázky v galerii si klepněte, rozbalí se celé…