Svalvogarvegur – cesta pro milovníky adrenalinu

Cesta Svalvogarvegur obkroužuje jeden z “prstů” Západních fjordů mezi Arnafjörðurem a Dýrafjörδurem. Její konce/začátky jsou na jihu v místě bývalé farmy Hrafnseyri (rodiště Jóna Sigurdssona, který je považován za otce nezávislosti Islandu na Dánsku) a na severu pak v městečku Þingeyri. Severní část cesty má číslo 622, jižní je bez čísla a patří mezi tzv. “neoficiální” cesty, o než se správa silnic nemusí starat. Na obou koncích/začátcích cesty  je tabule (pouze v islandštině 😊), která upozorňuje, že cesta je za přílivu neprůjezdná. Ovšem, kdy v této oblasti a v době, kdy se zde nacházíte, nastává příliv, to bez astronomické příručky stejně nevíte, takže to vyjde nastejno, jako byste tu tabuli neviděli.
Jižní část cesty vede těsně po břehu, v určité části pod skalním převisem, který byl vykotlán mořským příbojem. Tady jedete po velkých balvanech a to je i důvod, proč cesta není vhodná pro malá auta. Na špici “prstu” je bývala farma Svalvogar, která dala jméno celé cestě, a dnes již užívaná majiteli jen jako rekreační dům. A nedaleko  oranžový domeček – maják Kógur. Severní část cesty (silnice 622) je zpočátku docela pohodová, ale záhy se zařízne do velmi strmého svahu. A pokud jedete právě ze severu, tak se úpěnlivě modlíte, aby proti vám nejelo jiné auto, s nímž byste se museli na cestě široké právě jen pro jedno auto, vyhýbat. Stometrový sráz po pravé ruce je opravdu brnkačka na nervy. 
A proto rada na závěr – pokud se touto cestou vypravíte – jeďte z jihu na sever – budete při případném míjení s jiným autem při zdi, tedy při skále, kdežto protijedoucí bude na straně srázu. No, co je asi lepší?