Aurora borealis 2017

V roce 2015 jsem vedl zájezd CK Periscope s názvem Za polární září. Skřítci islandští mně byli nakloněni, protože polární záře (aurora borealis – tak se nazývá polární záře na severní polokouli, kdežto na jižní je to aurora australis) se opravdu objevila a byla nádherná a zážitek úžasný a klienti spokojení. Takže nenastala defenestrace průvodce, které jsem se dost obával. Protože – kdopak čte ta milimetrová písmenka někde dole, že polární záře je přírodní jev, který nelze zaručit – viník by byl průvodce, jasně! Měl to zařídit! Takže vše dopadlo dobře a já sám jsem měl zážitek na celý život.

Pro velký úspěch se zájezd další rok opakoval, opět jsem měl mrazivé obavy, co se mnou klienti udělají, pokud se aurora neobjeví. Objevila se. Sice méně intenzivnější, než rok před tím, ale objevila! Průvodce nebyl utracen.

A v roce 2017, kdy jsme cestovali soukromě bez klientů (plánovaný zájezd CK se nenaplnil), se polární záře doslova vyznamenala. Na jihu a jihovýchodě ostrova se ukázala celkem třikrát, z toho jednou dokonce ve stupni 7 (z devíti). V některých chvílích zářilo zeleně celé nebe a vytvářelo nejroztodivnější ornamenty, jindy se zase na obloze objevilo zelené “tornádo” nebo zelený “oheň” šlehal z hory na protější straně fjordu.

Že se pohled na polární záři nedá slovy popsat, to potvrdí každý, kdo ji spatřil. A ani fotografie či video nemůže dostatečně věrně přiblížit ten pocit, kdy člověk stojí s hlavou obrácenou k nebi a jen tiše zírá na to nebeské divadlo…

Takže ty fotky níže, jsou jenom velice slaboučkým odvarem toho “zeleného čaje” na islandském nebi.

(Klikněte si na některou a pak si listujte, jak se vám líbí…)