Bebafoss

Za tenhle název vodopádu mohu já. Před několika roky mě na tenhle krásný vodopád upozornil kamarád Filip, který má přezdívku Beba (ví bůh, jak k ní přišel). A protože na žádné z map, které jsem měl k dispozici, jsem nenašel jméno tohoto vodopádu na řece Markarfljót, dovolil jsem si ho “pokřtít” podle přezdívky Filipa. Slovo foss je islandské a znamená vodopád. A islandština si dost libuje v nejrůznějších – pro nás těžko pochopitelných – složeninách, tak snad ten název, který jsem mu dal, není příliš velkým prohřeškem vůči lingvistice.
Vodopád se nachází v jižní části vnitrozemí na spojce silnici F 210 a F 225 a je dosažitelný pouze autem 4×4. Cesta k němu, ať ze severu či z jihu, není nijak snadná; z civilizace je to v obou směrech nejmíň padesát kilometrů. A tak zde nebývá nikdo.
Poprvé jsem ho viděl v září 2017, letos jsem u něj byl v červenci – to bylo neuvěřitelně krásné počasí – a pak ještě jednou v srpnu. Z každé návštěvy jsou v galerii tři fotografie. Při každé návštěvě měl vodopád a jeh okolí jinou atmosféru. Při červencové návštěvě se mi od něj nechtělo ani odejít. Ten namodralý kopec, co vyčnívá na prostředních fotkách není nic jiného, než slavná Hekla.

Klepněte si na kteroukoli fotku v galerii, ta se otevře a pak už můžete vesele “listovat” mezi nimi, nebo se jenom koukat na jednu, která se vám líbí nejvíc.