Islandské vodopády

V islandštině se vodopád řekne foss a protože si Islanďané libují ve složeninách, můžete si být jisti, že jakmile na nějaké cedulce nebo na mapě uvidíte (zpravidla nevyslovitelné) slovo, na jehož konci je …foss, bude se bezesporu jednat o vodopád. I když – každé pravidlo má své výjimky – i na Islandu najdete vodopády, jejich jméno tím “foss” prostě nekončí a přesto jsou to vodopády “par excellence”. A některé vodopády mají dvě jména – jedno s oním “foss” a druhé bez něj. Tak se v tom vyznejte.

O Islandu se mluví jako o zemi ohně a ledu – oprávněně, sopek je tam přes sto, aktivních zhruba 30, a ledovce pokrývají více než 11 % celkové plochy ostrova. Ale klidně by se o Islandu mohlo mluvit i jako o zemi vodopádů, protože těch je zde skutečně nepočítaně. Některé jsou poblíž okružní silnice RR 1, takže je vidí prakticky každý turista, který vstoupí na islandskou půdu – třeba Gullfoss, Seljalandsfoss, Skógafoss, Godafoss aj., pak jsou další, k nimž je nutné absolvovat pěší túru nebo odbočit z hlavní silnice (za všechny – Glymur, Hengifoss, Strútsfoss), a nakonec ty, k nimž není snadné se dostat, protože jsou skryty v obtížně přístupném vnitrozemí, třeba Axlarfoss, Dynkur a mnoho bezejmenných.

Island má i jednu specialitu – na východě ostrova poblíž dávno zaniklé farmy Laugarvellir je horký vodopád, který báječně poslouží jako horká sprcha.

(Obrázky v galerii rozklikněte a pak můžete libovolně listovat tam a sem. Hezké pokoukání.)