Sandfell

Sandfell je jméno zaniklé farmy na jihovýchodě Islandu na okraji rozlehlé pustiny Öræfi, což v překladu znamená Země bez života. Přestože toto místo leží v těsné blízkosti islandské okružní silnice Ring road 1, jen málokdo se zde zastaví. Kdo jede směrem na východ, většinou uhání, aby byl co nejdříve u ledovcového jezera Jökullsárlón, které patří k nejznámějším a nejvyhledávanějším turistickým atrakcím Islandu, a kdo jede obráceným směrem, zase nejspíš pospíchá do NP Skaftafell.
Farma Sandfell byla založena již v koncem 9. století v první vlně osidlování ženou Þorgerður a je uvedena v hlavním pramenu k historii Islandu Landámabok – Knize o záboru země. Název Země bez života dostala oblast díky opakujícím se erupcím sopek pod ledovcem Vatnajökull, které přívaly bahna, ledovcovými povodněmi a sopečným popelem devastovaly tento kraj. Nejničivější erupce byly v roce 1362 a 1717. U farmy stával kostelík, který byl stržen v roce 1914 (od té doby sloužil duchovním potřebám kostelík u farmy Hof o mnoho kilometrů dále na východ). Poslední obyvatelé farmy Jónsson a Katrín Jónsdóttir odtud odešli v roce 1945 a poslední pohřeb na zdejším hřbitůvku se konal v roce 1950. Kromě osamělého stromu, který dominuje krajině, už po farmě nejsou patrné téměř žádné zbytky a hřbitov připomíná jen drnová ohrada s bílou brankou.
Kdykoli jedu kolem, vždycky se zde zastavím – je to zvláštní velmi působivé místo (aspoň pro mne), které symbolizuje nerovný zápas, který v minulosti Islanďané vedli  s krutou přírodou.